АЙКИДО – начин на живот



На последния Кю-тест, провел се преди 10тина дни, един от изпитваните заяви, че за него АЙКИДО е начин на живот.
Да кажа, че бях озадачен е меко казано. Едно доста износено клише се изсипва и не е ясно тоя младеж дали всъщност има понятие за какво става дума. За приложение в живота да не говорим.
Известни са 4те основни принципа на АЙКИДО – ниска стабилна позиция, отпуснатост на тялото, съсрадоточаване в единствената точка (ТАНДЕН) и излъчване на КИ.

Какво означава това обаче вплетено в ежедневието ни? Тук ще опиша собствено то си виждане по въпроса, без да претендирам, че съм дорасъл да спазвам на 100 % нещата в моя си живот, но поне правя сериозни крачки в тая посока.

Да имаш ниска стабилна позиция – това значи буквално да си тежиш на мястото – да си солиден като положение в работата си, в отношенията си с хората, да правиш всичко с влагане и на достатъчно енергия, и на мисъл. Когато водиш спор да си непоклатим с аргументите си, когато се забавляваш да се откъснеш от всички проститии в ежедневието и тн. Въобще с каквото си се захванал – там си вложил всичко от себе си на 100%. Без половиначати работи.

Отпуснатост – това е трудно и за обяснение, и за постигане. Как да се отпусне човек, като в главата му бръмчи цяла композиция от проблеми и щуротии. Да се отпуснеш – значи да не се съсрадоточаваш върху нищо. Да работиш само върху това, с което се бориш в дадения момент.  И в същото време да си адекватен на всяка промяна в ситуацията. И да можеш да реагираш моментално – без замисляне, без прибързване, с точни действия и навреме. Според мен това по-скоро е състояние на духа, което се прехвърля върху тялото.

Съсрадоточаване в единствената точка – това означава ти самият да си центърът на събитията, не да гравитираш около тях. Ти да организираш нещата, ти да ги направляваш, да ги контролираш доколкото е възможно и твоето мнение да е определящо, а не да се водиш по другите.

Излъчване на КИ – това не е лъжица за всяка уста и тук точно трябва много практика и много работа върху собственото си мислене, съзнание, поведение. Нещо, което на много съвременни хора не се удава по простата причина, че за тях бойните изкуства далеч не са способ за самоусъвършенстване, по-скоро са за развлечение, поддържане на някаква физическа кондиция и дотам. Да излъчваш КИ – ами да създаваш идеи, да си източник, а не само потребител. Да виждаш центъра на проблема и да търсиш и да даваш решение (ИРИМИ), а не да се чудиш само как да го заобиколиш или избегнеш (ТЕНКАН).

Всъщност ИРИМИ и ТЕНКАН също са важни принципи в АЙКИДО, нещо като Ин и ЯН, но лично аз смятам, че ТЕНКАН е само начин да излезеш в по-добра позиция за ИРИМИ. Което си е тема за отделни размисли.

Коментари

Популярни публикации от този блог

За успеха на начинанието "ученик"

Как да преподаваме правилно в Доджо?